نقش مطالعه و تحصیل

نقش مطالعه و تحصیل

۱.کسب علم، فرد را در اجتماع کامیاب می‏سازد؛ چون او را به مهارت‏ها و عواطف و معارف و روش تفکر مناسبی که او را در جای خویش در اجتماع منسجم سازد مجهز می‏نماید و راه پیروزی را به روی او می‏گشاید و برای حل مشکلات شخصی، بهتر می‏تواند کوشش کند و برای بهبود بخشیدن اجتماعش تلاش ‏کند. نیز در امور فرزندداری و شوهرداری و ارتباطات اجتماعی، موجب موفقیت‏های چشمگیری می‏شود.

۲.سطح اقتصادی فرد را بهبود می‏بخشد. کسب علم فرد را به مهارت‏ها و معارف و اسلوب‏های تفکر مجهز می‏سازد تا بتواند فرد به اجتماع خود بینا و به اعمالی که سودبخش است، آشنا شده و به قدرت و مهارت بهره‏برداری خود بیافزاید.

۳.سطح اجتماعی فرد را بالا می‏برد. با علم اندوزی بسیاری از افراد می‏توانند از یک نوع طبقه خاص در اجتماع، به طبقه بهتر منتقل گردند؛ لذا تحصیل علم یکی از عوامل ایجاد حریت و آزادگی اجتماعی است. کمتر اتفاق می‏افتد که فرد بی‏سواد مانند افراد باسواد از آزادی اجتماعی برخوردار باشد.

۴. عامل بهره‏مند شدن فرد از مزایای عالی زندگی است. فرد در سایه تعلیم، بهره خود را از طریق ذوق ادبی و فنی و علاقه به زیبایی و ارزش‏های روحی می‏گیرد که اینها عالی‏ترین نعمت‏های زندگی است.

۵. تحصیل علم چون باعث ترقی افراد جامعه می‏شود، بالطبع ترقی اجتماعی را نیز در پی خواهد داشت.

۶. به هر میزان که علم،آگاهی و اطلاعات انسان بیشتر شود ، درک ، فهم و شعورش بالاتر میرود ۰ هرچه درک و فهم و شعور بالاتربیاید می فهمد که خودخواهی ضرر دارد و خیر خواهی سود دارد۰

۷. به هر میزان که علم،آگاهی و اطلاعات انسان بیشتر بشود درک و فهم و شعور بالا برود با دیگران کمتر مشکل پیدا می کند زیراهرچه فهم آدمی بالاتر برود تحمل اطرافیان برای او هم بالا میرود ، هرچه فهم آدمی پایین باشد تحمل او هم پایین است.

۸- تنهایی جهنم است، و با مطالعه، این جهنم به بهشت تبدیل می شود.

۹- کتاب به عنوان وسیله علم اموزی، مونس و غمگسار هنگام اندوه و خستگی است .

۱۰- جمال و زیبایی با لباس نیست ، بلکه زیبایی و جمال به علم و ادب است.

۱۱- خانواده ای دانا و فهمیده نخواهد بود، مگر آن که افرادش از بزرگ تا کوچک از مرد تا زن مقداری از اوقات خود را به مطالعه کتاب بگذرانند.

۱۲- هرکس بیشتر کتاب بخواند ، کامیاب تر است.

۱۳- دانش مفید توشه مورد نیاز را برای سفر زندگی در اختیارتان قرار می دهد.

۱۴- لذتی بالاتر از مطالعه نیست.

۱۵- کتاب مشکل گشای همه مسائل و مشکلات است .

۱۶- مطالعه همان اثری را در روح می گذارد که ورزش در بدن .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.