نحوه برنامه ریزی برای موفقیت

نحوه برنامه ریزی برای موفقیت

بخش اول: به آینده‌ای برای خودتان فکر کنید.

۱- مکانی را پیدا کنید که بتوانید بدون اینکه حواستان پرت شود فکر کنید. در پایان، خواهید دید که شما در حال برنامه‌ریزی در جهت داشتن یک آینده موفق برای خود هستید.

* فکر کردن درباره آینده موفق ضروری است  و باید بدون هیچ گونه حواس‌پرتی و یا وقفه‌ای انجام شود. همچنین قرار گرفتن در یک مکان آرام به شما کمک می‌کند تا به تنهایی فکر کنید به گونه‌ای که هیچ کس هیچ تاثیری بر روی تصمیماتی که با آن‌ها احساس راحتی می‌کنید نخواهد گذاشت. این زندگی شما است که اکنون به آن فکر می‌کنید بنابراین در این لحظه در هنگام فکر کردن ذهن خود را متمرکز نگه دارید زیرا بعدا وقتی باید روی عملکردهای واقعی متمرکز باشید برای شما مفید خواهد بود.

* وقت گذاشتن برای خودتان نباید مایوس کننده باشد. قبل از اینکه برای آینده‌ای بهتر اقدام کنید، باید در مورد آنچه دقیقا می‌خواهید شفاف‌سازی کنید. در رابطه با آنچه شما می‌خواهید از خود سوال بپرسید نه چیزی که دیگران برای شما می‌خواهند. 

۲- هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق، به دنبال سؤالات کلیدی درباره آینده مورد نظر خود بگردید.

آیا این زندگی است که برای خودتان در نظر دارید و آیا برای دیگران زندگی نمی‌کنید؟ چرا می‌خواهید تغییر کنید؟  چه چیزی می‌تواند یک تغییر قابل کنترل باشد که فوراً ایجاد شود؟ پرسیدن سوالاتی از این قبیل می‌تواند به شما کمک کند تا خود را بهتر بشناسید و همچنین به جای داشتن آرزوهای کورکورانه باعث می‌شود منطقی فکر کنید. هرچه سوالات برای پاسخ دادن دشوارتر باشند، مهم‌ترین سوالات خواهند بود.

برنامه ریزی برای آینده موفق

۳- هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق، از فکر کردن درباره‌ی گذشته دست بردارید و بر روی حال و آینده متمرکز شوید.

این کار باعث می‌شود ثابت قدم مانده و با پشتکار به سمت اهدافتان پیش بروید. وقتی می‌خواهید پیشرفت کنید، عبور از مسائل گذشته مانعی برای شما خواهد بود. موفقیت تماما راجع به تلاش، توسعه و رهایی از گذشته می‌باشد.

* شما ممکن است احساس کنید که در حال پیشرفت هستید، اما ذهنتان جای دیگری است بنابراین ذهن شما قادر به تشخیص آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد و آنچه که نیاز است اتفاق بیفتد، نمی‌باشد. چیزی که اتفاق افتاده است اتفاق افتاده و تمام شده است و اکنون لازم است به چیزی که باید اتفاق بیفتد فکر کنید.

* فکر کردن به آنچه انجام داده‌اید می‌تواند شما را به سمت فکر کردن در مورد شکست‌ها سوق دهد. این امر می‌تواند شما را دلسرد و مایوس کند. در عوض، به شکست به دیدگاه یک درس و پندی در مورد کارهایی که نباید انجام دهید بنگرید بنابراین شما بار دیگر اشتباه خود را تکرار نخواهید کرد.

* پیشرفت و ادامه کمک می‌کند تا شما با چیزی که قبلا انجام داده‌اید (چه خوب چه بد) زندگی کنید. اگر نتوانید اشتباهات و سایر شکست‌های خود را رها و فراموش کنید، هرگز راهی برای موفقیت در آینده وجود ندارد. انجام این کار باعث می‌شود تمام انرژی خود را در جهت رسیدن به رویای خود بگذارید.

بخش دوم: اشتیاق خود را بیابید.

۱- در برنامه ریزی برای آینده موفق، زندگی خود را تا کنون مرور کنید و به دنبال اشتیاق باشید.

اشتیاق باعث افزایش اعتماد به نفس و ایجاد هیجان در مسیر موفقیت شما خواهد شد.

* اشتیاق و موفقیت کاملاً درهم تنیده است. این تنها موضوعی است که می‌تواند به شما هیجان و شوق بدهد و شما را در مسیر سعادت و موفقیت قرار دهد.

*هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق،  از اینکه همه مسیر را با آنچه شما را هیجان زده می‌کند طی کنید خجالت نکشید. اگر چیزی باعث شد که شما خجالت زده نباشید این موضوع نشان دهنده اشتیاق شما می‌باشد. این کاری است که راحت انجام می‌دهید، زیرا این امر باعث می‌شود احساس خوبی نسبت به خودتان و آنچه قادر به انجامش هستید داشته باشید.

* هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق، اگر در یافتن چیزی که برای آن مشتاق هستید مشکل دارید، در میان کارهایی که قبلا انجام داده‌اید به دنبال الگو باشید. مثلا: شاید سرگرمی را که همیشه انجام میداده‌اید را بتوانید به یک حرفه یا شغل تبدیل کنید یا شاید تجربیات کار قبلی‌تان درمورد شما چیزی را تجلی کند. به عنوان مثال، تجربه داوطلبانه معمولاً درمورد آنچه فرد اهمیت می‌دهد می‌باشد و شخص مایل است تا برای آن مسافت‌های طولانی را طی کند.

۲- از چیزی که در آن خوب هستید احساس غرور کنید.

این کار به شما امکان می‌دهد به طور مداوم کار کنید تا آنچه را که می‌خواهید در زندگی بدست آورید. اعتماد به نفس و اشتیاق در کنار هم برای بیشتر کردن شانس موفقیت در کاری که دوست دارید کارآمد خواهند بود.

* وقتی اشتیاق دارید و به آنچه می‌توانید انجام دهید یا ایجاد کنید، افتخار می‌کنید، برای مقابله با موانع قریب الوقوع آماده خواهید بود. چون در ابتدا یک هیجان به وجود آمده بوده است در نتیجه شما بیشتر تمایل دارید که کارها را انجام دهید تا آن هیجان را در خودتان حفظ کنید.

* دیگران متوجه اعتماد به نفس شما خواهند شد. این چیزی است که شور و اشتیاق را به کار تبدیل می‌کند. اما وقتی غروری را به وجود می‌آورید که مختص شما و کارتان است، دیگران ممکن است این موضوع را ببینند و فرصت‌های خوبی را به شما ارائه دهند.

برنامه ریزی برای آینده موفق

* این موضوع ارزش شما را به شما یادآوری می‌کند. ممکن است در گذشته در برخی موارد شکست خورده باشید، اما به محض این که چیزی پیدا کردید که به خاطر آن احساس غرور به شما دست داد به نوبه خود نسبت به چیزی که هستید احساس غرور خواهید کرد و مسیر زندگیتان را نیز مشخص خواهید کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *