مدیتیشن و نقش آن در زندگی امروزه

مدیتیشن و نقش آن در زندگی امروزه

مدیتیشن یکى از درمانهاى پیشرفته امروزى بشمار مى رود که مى تواند بطور وسیعى تحت عنوان “طب فکرى بدنی” طبقه بندى گردد .بسیارى از پزشکان مدیتیشن را به عنوان یک روش درمانى جهت پایین آورندن فشار خون و تنفس بهتر مبتلایان به آسم و آرامش بیشتر در اضطراب هاى روزانه توصیه مى کنند . در بعضى موارد مدیتیشن به منظور یک روش درمانى مکمل در کنار سایر درمانها به بیمار توصیه مى شود.استفاده از مدیتیشن براى درمان چیز جدیدى نیست. بهبودى بوسیله این روش از دیر باز در فرهنگهاى قدیم و در سراسر جهان وجود داشته و در ادیان مختلف به آن اشاره شده است. در حقیقت بطور عملى بسیارى از گروههاى مذهبى مدیتیشن را در صورتهاى مختلفى به اجرا در مى آورند و ارزش آن در کاهش درد و افزایش بهبودى سلامت انسان از سالیان گذشته امرى کاملاً اثبات شده مى باشد .

امروزه از اضطراب بعنوان شایعترین اختلال روانپزشکى نام برده مى شود و براى بر طرف کردن آن و استرسهایش، از تکنیکها و روشهاى مختلف داروئى و غیر داروئى استفاده مى نمایند .یکى از این روشهاى درمانى مفید و رایج براى مشکل اضطراب ، مدیتیشن است . بطور کلى مراقبه منظم و مداوم حتى اگر تنها چند دقیقه در هر روز انجام شود ، از نظر کاهش تنش ، چهار نتیجه اساسى و حیاتى در پى دارد :

فرایند توجه کردن را بهبودى مى بخشد .

مهار انسان را در پردازش افکار خود افزایش مى دهد .

توانایى کنترل هیجانات افزایش مى یابد .

به تنش زدایى بدن کمک مى کند .

مدیتیشن تنها آنچه که یوگاکارها با نشستن در “دامنه کوههاى هیمالیا” انجام مى دهند، نیست. بلکه یک روش انعطاف پذیر مقابله با استرس ، اضطراب و بسیارى از وضعیت هاى خاص پزشکى است که هر روزه بطور روز افزون “صلح و آرامش داخلی” مارا به هم مى زنند .امروزه به طور نمونه “شرکت هواپیمایى بین المللى پیتزبورگ Pittsburg ” یک اتاق بزرگ مدیتیشن با محیطى کاملاً آرام، مبلمان راحت و تزئین شده با نقاشیهاى ابر و طبیعت ، فراهم کرده است تا اشخاص و مسافران بتوانند به نحو احسن از این فرودگاه شلوغ به جایى کاملاً امن و بدور از ازدحام و شلوغى و هیاهو پناه ببرند .

یک فیلسوف چینى به نام “Tzu Chuang ” مبدع روشى از مدیتیشن است که در آن چینى ها کاملاً آرام مى نشینند و هیچ حرکتى انجام نمى دهند و در واقع، از طریق فکر نکردن به افکار ناراحت کننده و آزار آور، براى خود یک “ناشتایى فکری” ایجاد مى کنند . این “ناشتایى فکری” که در مدیتیشن رخ مى دهد مغز و روح را کاملاً تصفیه کرده و همانند ناشتایى بدنى “گرسنگی” عمل مى کند. ناشتایى بدنى و ناشتایى فکرى هر دو کاملاً طبیعى بوده و در واقع یک روش جوان سازى بافت هاى بدن مى باشند که بوسیله خالى کردن بدن و روح از تمام سیگنالهاى ورودى عذاب آور براى مدت چند دقیقه یا چند روز اتفاق مى افتد .

نکات مثبت مدیتیشن

تأثیرات جسمى

استراحت عمیقى که در مدیتیشن اتفاق مى افتد ضربان قلب و بار اضافى روى آنرا بشدت کاهش مى دهد .

کاهش در میزان کورتیزول (هورمونى که در هنگام استرس تولید مى شود ) و لاکتات خون

کاهش در میزان رادیکالهاى آزاد تولید شده در عضلات که مى تواند باعث تخریب بافتى بدن شوند . ثابت شده است که در این رادیکالهاى آزاد اکنون رابطه تنگاتنگى با پیرى زودرس در بدن دارند .

کاهش فشار خون

افزایش مقاومت پوستى

کاهش در میزان کلسترول : میزان کلسترول بدن رابطه مستقیمى با بیماریهاى قلبى و عروقى بدن دارد .

افزایش میزان هوا در ریه ها که نتیجه مستقیمى بر تنفس آسانتر و بهتر دارد . این اثرات مخصوصاً در بیماران آسمى قابل توجه است.

افزایش اثرات بیولوژیک جوانى : یک تحقیق استاندارد درباره پیرى که بصورت طولانى مدت در آمریکا انجام شده است، ثابت کرده است که کسانى که بصورت مداوم از مدیتیشن استفاده مى کنند (حداقل به مدت ۵ سال ) بطور متوسط ١٢ سال جوان تر از سن همسالان خود هستند .

تأثیرات روحى

بهبود روحیات و اخلاق ورفتار شخص : در نتیجه مدیتیشن ، ارتباطات صحیح مغزى افزایش پیدا مى کند. این کار منجر به درک صحیح شخص در زندگى و بهبود اخلاق و رفتار مى شود .

کاهش اضطراب و افسردگى

کاهش تحریک پذیرى

افزایش قدرت یادگیرى و حافظه

افزایش قدرت اعتماد به نفس

افزایش احساس جوانى و حیات

افزایش شور و شادمانى در شخص

افزایش توقع و انتظار در زندگى .(این شاخص مهمى از بهداشت روانى در یک جامعه بحساب میآید )

در صورتى که هر یک از شرایط یا ناراحتى هاى زیر را دارید ، مدیتیشن میتواند تا حد زیادى در درمان سودمند واقع شود :

١- اعتیاد به مواد مخدر و دارو

٢- استرس هاى شدید و مدام

٣- دردهاى مزمن :

در یک تحقیق که توسط دکتر کابات زین Kabat Zinn انجام شده است، ٧٢% از بیماران مبتلا به دردهاى مزمن، حداقل به مقدار ٣٣ % پس از یک دوره ٨ هفته اى از مدیتیشن تفکرى با کاهش درد مواجه شده اند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.